Вторник, 24 марта 2020 08:40

Проєкт “Децентралізація”: села Києво-Святошинського району погрожують перекривати дороги у разі насильницького об'єднання

Реформа децентралізації продовжує викликати хвилі невдоволень на Київщині. Незважаючи на те, що рішення щодо конфігурацій громад приймаються вже на рівні Кабміну, в останній потяг добровільного злиття вирішили потрапити жителі Гореницької і Білогородської сільрад Києво-Святошинського району. Відстоюючи бажане, місцеві мешканці вже брали в облогу Мінрозвитку громад та територій. В Гореничах попереджають, що готові й до більшого – перекриття доріг.

Як стало відомо KV, 4 березня мешканці села Гореничі Києво-Святошинського району організували мітинг під стінами Мінрозвитку громад та територій з плакатами “Гореницькій територіальній громаді бути”. Приводом для акції протесту стало небажання сіл Гореничі, Стоянка, Гнатівка, Лука та Петрушки об'єднуватися із сусідньою Білогородкою в тергромаду.

У сюжеті “ТСН” повідомляється, що Гореничі мають необхідний бюджет у розмірі 50 млн гривень, інфраструктуру і підприємства для того, щоб створити власну ОТГ.  Селяни висловили обурення, що влада замість обіцяного добровільного об'єднання, хоче примусово приєднати їх до небажаної громади. І що боротьбу за Гореничі розпочала в два рази бідніша за доходами Білогородська сільрада. Тож жителі Гореничів побоюються, що через приєднання до Білогородки їхній бюджет просто відійде сусідам. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”

За словами депутата Гореницької сільської ради Володимира Шостака, мешканці готові боротися за громаду і налаштовані до радикальних методів – перекриття дороги.

Як повідомила KV в.о. голови Гореницької сільради Валентина Василевська, всю процедуру, відповідно до добровільного об’єднання тергромад, сільрада повністю пройшла ще минулого року і давно подала пакет документів громади у складі Петрушківської сільради в область. Так, Білогородська громада надсилала їм ініціативу щодо об’єднання, але тоді сільрада вже розпочала процес створення власної ОТГ.

“Мешканці налаштовані дуже позитивно. Велика більшість населення двох сільрад за те, щоб створити свою єдину Гореницьку громаду з центром у селі Гореничі. І ми продовжуємо рухатися у цьому напрямку. Громада буде спроможною, згідно необхідної Методики. Звичайно, є деякі питання, які потребують удосконалення, але ми працюємо над цим, розробляємо проєкти.  Першочергове, що нам, як громаді, необхідно буде збудувати – це офіс безпеки, в якому буде знаходиться пожежна і поліцейська машини, швидка. Більша частина доріг вже побудована, всі старі вулиці з вуличним освітленням. Якщо нам дозволять об’єднатися, а ми в цьому впевнені, то ми готові до всіх випробувань. Ми відправляли звернення у всі можливі комітети і до керівників владних структур, які займаються питанням об’єднання, з тим, щоб все ж таки врахували думку громади. Поки що відповіді не надходили. Ми розуміємо, що наразі країна перебуває у складному становищі, але сподіваємося, що нас почули і підтримають”, – говорить вона.

Позиція Білогородки

Невдовзі, 7 березня, на сайті Білогородської сільради з’явилося звернення голови Максима Зуєва до жителів Гореничів, якого “здивували і шокували” останні події, що розгорнулися щодо об’єднання Білогородської ОТГ.  А саме – навколо Перспективного плану формування спроможних громад, до якого включено Білогородську громаду в складі Білогородської, Бобрицької і Гореницької сільрад. 

За словами Зуєва, він не очікував такого супротиву і вирішив донести позицію громади щодо цієї ситуації. Адже впевнений, що бачення Білогородської сільради було донесено до мешканців Гореничів необ’єктивно. 

Він зазначив, що ініціювання створення Білогородської ОТГ було розпочате ще у 2016 році. Адже Білогородка категорично виступала проти приєднання до міської Боярської ОТГ, затвердженої Перспективним планом ще у 2015 році. І саме мешканці під час громадських слухань вимагали долучити до громади Гореницьку сільраду. Але офіційне рішення сільрада планувала направляти лише після надання згоди на об’єднання від самих Гореничів, без жодних примусових дій. Але Гореничі за весь цей час так і не прислухалися до пропозицій. 

Також він спростував думки щодо нерівномірного розподілу фінансування і надання адміністративних послуг після створення громади. А ще підкреслив, що працюватимуть колегіальний орган і депутати, які і будуть спільно вирішувати питання громади. На його думку, немає жодного політичного і соціального підґрунтя, яке б завадило сусіднім селам знайти порозуміння.

Відео: Звернення Білогородського сільського голови

Дане відеозвернення викликало хвилю різносторонніх думок у сомережах. Більшість таки розділилися на два протиборчі табори і виступали, як за Білогородську, так і за Гореницьку громади. 

Як розповів KV голова Білогородської сільради Максим Зуєв, за той час, що минув після акції протесту, ситуація так і не змінилася. Він заявив, що на акції було присутньо по 10 чоловік від сіл Гореничі і Петрушок, і практично всі вони – працівники сільради або комунального підприємства. 

“Я став більше чути позицію населення сусідніх сіл, які телефонують і виступають за Білогородську громаду. Створення громади на етапі розгляду в Мінрозвитку громад. Позитивні рішення нам надали Бобрицька і Святопетрівська сільради. Особисто не планую ініціювати якісь слухання чи обговорення. Наразі спілкуюся із депутатами Гореницькоі сільради. Депутати, які за Білогородську ОТГ, встигли провести обговорення по округам. Думаю, що і решта буде рухатися у цьому напрямку.  Я неодноразово звертався до Валентини Василевської, яка мене не чує. Необхідно провести громадські обговорення, щоб всі висловили свою думку. У будь-якому селі, запитавши саме, чи ми хочемо бути центром, чи бути приєднаними, всі скажуть, що хочуть бути громадою. І їхня громада проголосувала саме так. Тому необхідно об’єктивно роз’яснити ситуацію. Те, що говорять, що у Білогородки бюджет ніякий, а у Гореничів великий – це неправда. Але так доводять офіційно інформацію населенню, що начебто Гореничі будуть безправними донорами, які взамін нічого не отримають. Це неправильно. Та упевнений, якщо ми не створимо Білогородську ОТГ, то всі увійдемо до міської Боярської і матимемо позитив в лапках, партійний порядок обрання голови і депутатів. Після чого ми багато втратимо, і найперше – саму сутність села. І я хочу, щоб це було населенню донесене і хтось ніс за це відповідальність. Білогородська ОТГ буде спроможною. Я ніколи не ставив питання створення громади. Це має вирішувати громада, але на об’єктивних громадських обговореннях”, – зазначив він.

Читайте: Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение

Експертна думка

Керівник Офісу реформ в Київській області Володимир Удовиченко:

Перший варіант Перспективного плану пропонував, і це був правильний об’єднавчий ресурс, створення Боярської ОТГ. Але, з урахуванням закону про добровільне об'єднання, з’явились Гатненська, Борщагівська, Дмитрівська потенційні ОТГ. Ці процеси і сприяли ініціативі створення Білогородської громади. Це сильна громада і це об’єднання розвивалося позитивно, були знайдені взаємовигідні інтереси. Але, коли ми передали оновлений проєкт Перспективного плану до Кабміну на затвердження, виявилося, що активна частина Гореничів висловила бажання бути самостійними... виник конфлікт. Звісно, силоміць об'єднуватися їх ніхто не змусить, тиснути не будуть – це їхнє право. Поки що. Але на завершальному етапі адмінтерреформи, якщо вони за цей короткий період часу не порозуміються, думаю, буде прийняте й адмінрішення. Воно повинно бути. Змінювати Перспективний план наразі немає доцільності. Наразі є всі умови і закони, щоб на місцевому рівні приймалися виважені рішення. 

Хочу також підкреслити, що експерти, працівники КОДА, робоча група із депутатів облради, ми не порушували принципи демократії, закону про добровільне об'єднання тергромад. Ми надавали всебічну допомогу в теорії і на практиці. А далі була воля саме громад, органів місцевого самоврядування, депутатського корпусу. І саме вони за п’ять років не спромоглися знайти оптимального варіанту об'єднання. Тепер лідери шукають винних і розповідають про тиск.  Головне, щоб населення зрозуміло, що вже тисячу громад взяли на себе відповідальність і вирішують проблеми, є маршрути успіху. Ці громади в складних економічних умовах пишуть достойну історію України. 

Заступник голови Києво-Святошинської райради Олександр Однороманенко: 

Наскільки мені відомо, конфлікт між Білогородкою та Гореничами не вичерпано. Сільський голова та в.о. голови обмінялись взаємними відео-зверненнями щодо спірних питань. На мою думку, в такому форматі громада не відбудеться. Є велика ймовірність, що буде Білогородська громада у складі Білогородської, Гореницької, Святопетрівської та Бобрицької сільрад. На останніх засіданнях обговорювався саме такий варіант і він поданий до Перспективного плану. Для добровільного об'єднання був час, який сільради змарнували. Аналізувати самодостатність сільрад у Києво-Святошинському районі дуже складно. Близько 90% сіл є розвинутими та спроможними.

Новости