«Думаю, що у 2024 році це питання точно зрушить з мертвої точки», – так колишній секретар РНБО Олексій Данілов висловлювався про відновлення цивільного авіасполучення в нашій країні. Але 2024-й наближається до кінця, а поки що Україна презентувала лише дорожню карту відкриття повітряного простору в умовах воєнного часу.
Водночас на порядку денному вистачає інших, більш актуальних для нас питань.
Як пережити найближчу зиму, якщо половину української енергетики вже знищено агресором, і РФ з великою ймовірністю готує нові терористичні атаки?
Як утримати фронт, борючись не лише з російською армією, а й тепер із військовими КНДР?
Чи вдасться залучити необхідні резерви для поповнення лав ЗСУ, якщо в тилу залишається все менше мотивованих військовозобов’язаних, а мобілізація стає дедалі непопулярнішою?
Чи зможе Україна стримувати російську військову агресію після того, як у Білому домі запанує непередбачуваний Дональд Трамп?
Чи доречно думати про відкриття вітчизняних аеропортів у такій складній ситуації?
Кейс із невідновленими польотами цивільної авіації дуже показовий, оскільки саме вони найбільше асоціюються з довоєнною нормою. У початковий період війни публіцист Павло Казарін навіть назвав відкриття аеропортів головним критерієм міцного миру:
«Доки страхові компанії вважатимуть ризики неприйнятними – українські аеропорти будуть закриті. Навіть якщо станеться перемир’я – його стійкість можна буде міряти наявністю чи відсутністю авіарейсів. Війна закінчиться, коли почнуть літати цивільні борти».
Роздумуючи про відновлення цивільного авіасполучення до завершення бойових дій, українське керівництво намагається довести, що і в розпал кровопролитної війни в Україні можливе нормальне повноцінне життя. Але, судячи з усього, війна вносить у ці плани надто серйозні корективи. І це далеко не єдиний подібний випадок.
Щонайменше з літа 2022 року український тил намагається переконати себе, що велика війна з російськими загарбниками – це нова нормальність. Що до неї можна і потрібно адаптуватися, не ставлячи життя мільйонів людей на паузу. Але періодично випливають болючі нагадування про те, що масштабна війна на українській землі – це все-таки ненормально, і повністю звикнути до неї не вдасться. А те, що обиватель вважає успішною адаптацією до великої війни – лише тимчасова ілюзія.
[BANNER1]
Спочатку жителі тилових міст України звикають до того, що наше небо надійно прикрите новітніми засобами ППО, і ворог більше не може завдати нам відчутних збитків. А потім виявляється, що противник навчається на власних помилках, накопичує запаси ракет та ударних дронів, удосконалює свою тактику – і починає новий виток повітряного терору.
Спочатку військовозобов’язані чоловіки в тилу звикають до того, що оборону на фронті замість них тримає хтось інший, а вони можуть розслабитися та абстрагуватися від війни. А потім з’ясовується, що за довгі місяці фронт зазнав значних втрат і гостро потребує поповнення. І що країна не має іншого виходу, крім посилення мобілізації, яким би непопулярним не був цей захід.
Спочатку наші платники податків звикають до того, що фінансовий тягар війни в Україні повністю несе на собі колективний Захід, і помітного затягування пасків від них не вимагають. А потім виявляється, що допомога з-за кордону не покриває всіх вітчизняних видатків і Верховна Рада змушена голосувати за історичне підвищення податків.
Третій рік цивільна Україна намагається окреслити контури нової норми, яку можна було б співставити з довоєнним життям, але вони регулярно розбиваються об військову дійсність. І часом перепади між старанною підтримкою «нормальності» і вимушеним визнанням ненормальності мають прямо-таки фантасмагоричний характер. Як у Покровську, де в липні 2024-го висаджували квіткові клумби, а вже в серпні розпочали евакуацію цивільного населення з міста.
Тож чи може війна стати для звичайних українців новою нормальністю? Понад два з половиною роки ми намацуємо оптимальний формат військового побуту та досить незграбно маневруємо між двома альтернативними моделями: Ізраїлем XXI століття та учасниками Другої світової в 1939–1945 роках.
Ізраїльська модель передбачає, що під час війни цивільне населення має жити нормальним життям, незважаючи на всі ворожі підступи. Що менше воєнна норма відрізняється від довоєнної, то краще: то ефективніше держава справляється із захистом своїх громадян.
У розпал війни можуть підтримуватись високі соціальні стандарти. У розпал війни кордони залишаються відкритими. У розпал війни можуть функціонувати аеропорти та літати цивільні літаки. Доведено сучасним Ізраїлем!
[BANNER2]
Але якою б спокусливою для українського обивателя не була ця модель, виникає низка контраргументів.
По-перше, Ізраїль ніколи не вів війн такої інтенсивності та тривалості, як нинішнє російсько-українське протистояння. По-друге, Ізраїль ніколи не воював із настільки потужним противником, як РФ. По-третє, до нинішнього побутового комфорту Ізраїль йшов десятиліттями, і спочатку країна, оточена ворогами, вела дуже аскетичний спосіб життя.
Протилежність сучасному Ізраїлю – хрестоматійний досвід СРСР, Третього рейху чи щонайменше демократичної Великобританії 1940-х. Ця модель передбачає, що доки ворог не знищений, нормального життя в країні бути не може. І прагнути якоїсь відносної нормальності в розпал війни – безглуздо й абсурдно.
Все для фронту, все для перемоги! За будь-яку ціну! Тільки кров, піт і сльози! Мобілізація всіх та всього, що тільки можна мобілізувати. Робота на військових заводах по дванадцять годин на добу. Жорстке карткове нормування продовольства. Жодних надмірностей і розкошів, без яких можна обійтися. І так – до повного розгрому супротивника чи до власної капітуляції.
Ця модель також має прихильників в Україні – переважно серед людей у пікселі. Їхню логіку неважко зрозуміти: якщо фронтові реалії 2022–2024 років цілком можна порівняти з кровопролитними битвами Другої світової, то чому наш тил має чіплятися за комфортні норми XXI століття?
Але проблема в тому, що і в матеріальному, і в ментальному плані постіндустріальна Україна нескінченно далека навіть від Британії часів Черчилля, не кажучи вже про тоталітарні суспільства Третього рейху та сталінського СРСР.
Спроба одним махом перенести український тил у реальність 1940-х загрожує масштабним соціальним вибухом. І поки що у нас прижилися лише окремі прикмети минулого – наприклад, комендантська година, рейди військкомів у публічних місцях чи юрби городян, що ховаються в метро в дні масованих ракетних ударів…
[BANNER3]
Очевидно, найближчими місяцями Україна продовжить лавірувати між двома моделями воєнного побуту. З одного боку, невтомні пошуки нової нормальності. З іншого – заклики відмовитися від цих пошуків і перейти до ненормальної, зате чесної та безкомпромісної війни зразка 1939–1945 років.
Але, схоже, вирішальним аргументом у цій суперечці стануть не настрої самих українців, а можливості нашого супротивника та позиція наших союзників.
Михайло Дубинянський
Він зазначив, що багатьом молодим жінкам можливо, буде важко знайти другу половинку серед однолітків.
За словами "Флеша", ЗСУ потребують більше дронів.
За даними аналітиків DeepState, росіяни окупували Українку в Донецькій області. Джерело: DeepState Дослівно: "Ворог окупував…
Повітряні сили у ніч проти 27 грудня повідомили про групи ворожих безпілотників, які атакують регіони…
Більшість експертів з довголіття дотримуються "нестандартної" дієти та полюбляють спілкуватися.
Дрон, який летить зі швидкістю 200 км/год, набагато легше перехопити, ніж дрон на швидкості 700…