У німецькому виданні Spiegel вчергове вийшов матеріал про те, що підрив російських трубопроводів «Північного потоку» організувала команда з України. Журналісти стверджують, що ідентифікували більшість учасників команди, але не стануть публічно називати їх, щоб не наражати на небезпеку.
Джерело: «Європейська правда» з посиланням на статтю, яка вийшла 20 листопада
Деталі: Публікація продовжує попереднє дослідження Spiegel з твердженням про «український слід» – організацію підтриву командою з близько десятка цивільних та військових з України, серед яких одна жінка. Групу нібито найняли та курували особи, які роками були задіяні у роботі українських спецслужб, а на всю операцію знадобилося менше 300 тисяч доларів.
Дослідницька команда видання спілкувалася із джерелами у західній розвідці, слідчими, експертами з дайвінгу та вибухових речовин, а також дослідила документи і цифрові сліди.
Журналісти стверджують, що ідентифікували більшість учасників команди, але не стануть публічно називати їх, щоб не наражати на небезпеку.
Вони оцінюють план як «авантюру, що могла вдатися лише через навіжену рішучість і велетенську вдачу», а також недостатню пильність служб безпеки і політичні інтриги.
У публікації нагадують, що слідчі виявили сліди вибухівки на яхті «Андромеда», та що один з дайверів, на якого був європейський ордер про арешт, нібито зумів виїхати з Польщі за допомогою українського дипломата і завдяки попередженню польської сторони.
За версією, викладеною у статті, «Андромеда» вирушила у місію з кількома дайверами на борту, у тому числі жінкою, капітаном, помічником, командиром і «щонайменш половиною десятка бомб». Яхту орендували за 11900 євро на період з 27 серпня до 24 вересня.
Протягом вересня команда пересувалася Балтійським морем у водах чотирьох країн – Польщі, Німеччини, Данії та Швеції, підбираючи «правильний момент і правильне місце», щоб там було не надто глибоко і не було надто інтенсивного морського трафіку.
Розслідувачі стверджують, що поспілкувалися у Києві з особою, обізнаною з операцією, що нібито називалася «Діаметр». Він представлявся позивним, у статті його назвали «Андрієм».
Цей співрозмовник захищав підрив «Північних потоків» як військової цілі у рамках легітимної самооборони України. Він навів аргументи, що операція не мала на меті якось зашкодити Німеччині, але позбавити Росію велетенських прибутків, які вона могла би отримувати завдяки завдяки Nord Stream.
Розслідувачі Spiegel вважають, що безпосереднім координатором операції міг бути розвідник Роман Червінський, відомий участю в кількох гучних операціях, серед яких – спроба затримати бойовиків ПВК «Вагнер» в липні 2020 року, а зараз під слідством за перевищення повноважень через невдачу однієї з операцій 2022 року.
Розслідувачам вдалося коротко перестріти його на виході з лікарні. За їхнім переказом подій, Червінський сказав, що не хоче обговорювати диверсію на «Північних потоках», але сказав, що «наслідки цієї атаки – дуже великий позитив не лише для України, а й для Німеччини».
Щодо німецького слідства, Червінський сказав, що ті роблять свою роботу, «але роблячи її – також допомагають Росії». «Хто б не підірвав потоки – це була військова ціль», – сказав він, та наголосив, що ніхто окрім газопроводу не постраждав. На тому розмова закінчилась.
Журналісти припускають, що ідея такої операції могла з’явитися ще до початку повномасштабної війни – у 2019 році, через розуміння усіх загроз «Північних потоків», але її безпосредня підготовка почалася в квітні 2022 року.
Співрозмовник «Андрій» розкрив, що продумати «вибухову» частину операції допоміг фахівець-пенсіонер, який втратив сина на війні. Ідея полягала у тому, щоб перетворити на вибухівку повітряні балони, які використовують дайвери.
Паралельно знайшли дайверів, які мали б технічну підготовку для виконання такого завдання, розпочавши з питання, чи хочуть вони зробити щось дуже корисне для своєї країни. Так відібрали п’ять осіб. Потім група кілька тижнів відпрацьовувала майбутній спуск з вибухівкою на затопленій шахті, де можна занурюватися на глибину до 100 метрів.
Коли стало зрозуміло, що задум реально втілити у життя, координатор нібито запросив «зелене світло» у головнокомандувача Валерія Залужного. Той нібито був позитивно вражений, та поцікавився, чи знає про задум президент Зеленський. Йому відповіли, що ні. Обговорювали нібито навіть дві одночасні операції – у Балтиці і проти «Турецького потоку», але остання не вдалася.
Журналісти ставлять під сумнів, що операція подібного значення справді могла проводитися без відома президента.
Кошти на підготовку операції – обладнання, логістику та оренду яхти – нібито надав підприємець, близький до українських спецслужб. Дайвери працювали без гонорару та навіть заклали свої власні гроші.
Західні спецслужби нібито почали підозрювати підготовку такої диверсії з червня 2022 року, про деякі приготування стало відомо шведському агенту. Після того через канали комунікації між союзниками інформація дійшла до ЦРУ, і представник відмоства нібито ходив до Офісу президента у Києві та передав сигнал, що операцію потрібно зупинити. Також були контакти американських служб напряму з українськими. Проте у підсумку команда не отримала чіткого сигналу про скасування операції.
Німеччина теж отримала інформацію від союзників, але не сприйняла це як серйозну загрозу і відповідні відомства не отримали попередження.
Вибухівку, заховану у балонах, вдалося непомітно перевезти через кордон. Учасники під’їжджали окремо до точки збору у Польщі, після чого взяли «чисті» телефони для подальшої координації і ще довго чекали сигналу, що з документальною частиною «прикриття» все готово. Їм нібито виготовили не дуже якісні підробки болгарських і румунських документів.
У дні операції погода була несприятлива, дайвери довго вагалися, чи безпечно пірнати, і в процесі мали численні труднощі. У морської адміністрації польського місвиникли підозри щодо команди і їхні паспортні дані записали, але на цьому все закінчилось.
Яхта повернулась у порт Ростока, з якого початково вирушала, 23 вересня.
Передісторія:
Читайте також статтю на цю тему Володимир схвалив, Володимир виконав? Чи був український слід у підриві Nord Stream
Стрільців порівняли з братками, а Терези - з трояндами.
У Штатах апеляції засуджених до страти завжди розглядаються ретельніше.
При використання штучного інтелекту виявляли один додатковий випадок хвороби на 1000 жінок.
Науру оточений кораловим рифом, його населення становить лише 10 000 осіб.
Прізвище Шевченко опинилося на другому місці.