Колишній президент Порошенко вважає, що восени 2022 року українське керівництво згаяло слушний момент для успішних і результативних переговорів із РФ.
«Росіяни тікали з Херсонської і Харківської областей. Чим нам треба було скористатися. Тоді, коли Україна сильна, треба було підписувати мир і ставити умови негайного звільнення української землі», – заявив Петро Олексійович у нещодавньому інтерв’ю «5 каналу».
Оминемо питання про те, наскільки ця заява пов’язана з гіпотетичною виборчою кампанією та прагненням ударити по Зеленському та Ко. Не обговорюватимемо і те, чи справді Кремль був готовий про щось домовлятися після відступу з Харківщини і чи могли росіяни піти на серйозні поступки Києву.
Поставимо питання інакше: а чи просував Петро Порошенко ідею переговорів восени 2022-го, коли, на його думку, це було актуально? Можливо, тоді з подібними вимогами виступали соратники Петра Олексійовича з «Євросолідарності»? Чи хоча б рядові симпатики експрезидента в соціальних мережах?
Читайте також: Той, хто воює з дивана
Відповідь очевидна: ні, ні та ще раз ні.
Після звільнення Харківщини та правобережної Херсонщини ні сам лідер опозиції, ні його прихильники навіть не заїкалися про жодні переговори з Путіним. Як і вся Україна, вони чекали на повний розгром російської армії, розмірковували про вихід ЗСУ на кордони 1991 року і не сумнівалися – принаймні публічно, – що ця перспектива реальна. Думки про сильну переговорну позицію під кінець 2022-го почали лунати винятково постфактум.
[BANNER1]
Ще у XVIII столітті у Франції народився вираз «l’esprit d’escalier» – «сходовий розум» або «дотепність на сходах». У широкий ужиток він увійшов завдяки філософу й енциклопедисту Дені Дідро. В есе «Парадокс актора» згадується, як на званому обіді у банкіра Неккера мсьє Дідро не зміг парирувати на зауваження, що його зробив письменник Мармонтель.
«Ця шпилька мене збентежила і змусила замовкнути, бо людина чутлива, подібна до мене, від будь-якого заперечення втрачає голову і приходить до тями лише на останній сходинці сходів», – писав знаменитий енциклопедист.
У тому ж есе була наведена влучна відповідь Мармонтелю, сформульована заднім числом. Відтоді під l’esprit d’escalier мають на увазі знаходження вдалих і дотепних рішень, коли час для них уже втрачено.
У нинішній Україні цей ефект проявляється особливо. На сходах багато наших співвітчизників перетворюються на геніальних військових стратегів. Вони точно знають, як треба було готуватися до російського вторгнення, як потрібно було воювати в 2022-му і що необхідно було робити в 2023-му. Але чомусь діляться своїми міркуваннями лише місяці й роки по тому.
На початку 2022-го більшість українців не вірили в повномасштабне вторгнення РФ. Це стосувалося не лише простих обивателів, а й експертної спільноти.
«Накопичених сил та засобів для широкомасштабної операції із ціллю захоплення всієї чи значної частини України – недостатньо. Тому в найближчій перспективі прогнози щодо ймовірності таких сценаріїв не підтверджуються. Мало того, ми вважаємо, що такі сценарії є малоймовірними в осяжному майбутньому», – стверджували фахівці Центру оборонних стратегій, чию думку «Українська правда» опублікувала за дванадцять днів до вторгнення.
А коли 19 лютого учасникам Українського ланчу на Мюнхенській конференції з безпеки поставили запитання «Чи буде велика війна, яка торкнеться і Києва?», то більшість із них теж відповіли негативно.
[BANNER2]
Проте три роки по тому, перебуваючи на сходах, будь-який диванний експерт із соцмереж розповість вам, що підготовка Кремля до повномасштабної війни була цілком очевидна і нібито не залишала сумнівів щодо російських планів. А заразом він пояснить, як мала діяти Україна напередодні вторгнення, і яких стратегічних і тактичних помилок припустилися в Києві. Щоправда, практичної користі від цієї сходової експертизи буде небагато.
На початку 2023 року наша країна вірила в успіх майбутнього контрнаступу ЗСУ. Ціла експертна армія обіцяла українцям звільнення Донецька, Луганська, Маріуполя та Севастополя протягом найближчих місяців. Скептичні та критичні голоси було майже не чути у вітчизняному публічному просторі. А провидця, який би на той момент спрогнозував реальний розвиток подій, негайно оголосили б агентом Кремля та розповсюджувачем ворожих наративів.
Читайте також: Пельку [не] на петельку
Проте два роки по тому, перебуваючи на сходах, будь-який диванний полководець підтвердить, що український контрнаступ був приречений на невдачу, і це нібито було ясно від самого початку.
І подібний l’esprit d’escalier зустрічає нас майже на кожному кроці.
Люди, які ранньою весною 2023-го захоплювалися обороною «фортеці Бахмут», уже за пів року звинувачували українське командування в запізнілому виході наших військ із Бахмута.
Минулого літа багато коментаторів, яких Курська операція ЗСУ застала зненацька, швидко дійшли висновку, що її необхідно було зробити ще рік тому. А зараз хтось із них уже готовий поставити під сумнів доцільність цієї операції: якщо така думка стане новим модним трендом.
Безумовно, феномен l’esprit d’escalier в сьогоднішній Україні має цілком об’єктивні передумови. Вдалі рішення справді можуть бути знайдені із запізненням. Велике часто видно з відстані.
Озираючись назад, можна отримати детальнішу й об’єктивнішу картину війни. Та й закрита інформація, що дозволяє зробити точніші висновки, стає загальнодоступною лише з часом.
[BANNER3]
Наприклад, восени 2022-го недостатньо поінформовані українці могли сподіватися на швидкий військовий розгром РФ за допомогою західних союзників – насамперед США. І лише восени 2024-го вийшла книга відомого журналіста-розслідувача Боба Вудворда «Війна», де докладно описувалася тодішня логіка адміністрації Байдена: страх перед ядерною ескалацією в разі повного витіснення російських військ з України та свідоме рішення утримуватись від різких кроків.
Власне кажучи, будь-яке військово-історичне дослідження – це саме війна на сходах. Це оцінки та висновки, зроблені постфактум, коли вже нічого не зміниш і не переграєш. Але, на жаль, в найближчій перспективі Україні загрожує не бум історичних наукових досліджень, а лавина навколополітичних спекуляцій.
Якщо фінал війни чи її гарячої фази не влаштує значну частину українського суспільства, то продовження військових дій на сходах стане улюбленим заняттям вітчизняних політиків.
На президентських та парламентських виборах суперники інкримінуватимуть одне одному стратегічні та тактичні прорахунки, допущені до та після 24.02.2022, і пояснюватимуть, як потрібно було діяти.
Конкуруючі політсили почнуть експлуатувати народну фрустрацію та мірятися альтернативними сценаріями завершення війни на вигідніших для Києва умовах. Виборцям розповідатимуть, як можна було вийти на межі 1991 року, ліквідувати Путіна, перетворити Москву на руїни, домогтися розпаду РФ etc.
І в цьому багатоголосому хорі напевно переважатимуть не ті, хто пропонував альтернативні рішення в розпал війни, а ті, хто став геніальним стратегом вже після закінчення бойових дій.
Михайло Дубинянський