Голова депутатської групи «Платформа за життя та мир» у парламенті, створеної з колишніх членів ОПЗЖ, ексміністр та віцепрем’єр за президентства Віктора Януковича Юрій Бойко заявив, що у своїй заяві про «радикалів» і «заборону говорити рідною мовою» в Україні говорив про п’ятого президента Петра Порошенка і парамілітарні групи.

Джерело: ВВС Україна, нардеп від партії «Європейська солідарність» Вікторія Сюмар у Facebook  

Деталі: Видання зазначає, що Бойко відповів на їхні питання письмово.

На питання, чи не має він на увазі під словом «радикали» нинішню владну команду й особисто президента Володимира Зеленського, політик сказав, що це маячня.

Пряма мова Бойка: «Повна маячня. Я ж кажу, що кожен чує те, що хоче почути.

Давайте пригадаємо, що процеси зносу пам’ятників та перегляду гуманітарної політики почалися за часів президентства Петра Порошенка. І він особисто, і парамілітарні групи, що з’явилися в українських містах, розпочали цю політику боротьби з пам’ятниками та цькування громадян за мовною чи релігійною ознаками. Саме ці ініціативи вуличних активістів ми спостерігаємо сьогодні по всій Україні».

Деталі: Видання нагадує, що після Революції гідності у низці міст та сіл активісти зносили пам’ятники комуністичним діячам. Пізніше Верховна Рада ухвалила пакет законів про декомунізацію, згідно з яким влада сама почала демонтувати пам’ятники комуністичним та радянським діячам, а також послідовно змінювати радянську топоніміку.

Крім того, у 2023 році ВР прийняла, а президент Зеленський підписав закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», згідно з яким в Україні стали демонтувати пам’ятники російським діячам та змінювати пов’язані з РФ назви міст та вулиць.

На запитання, чи не боїться Бойко – зокрема після засудження його заяв представниками влади – що його слова можуть викликати порушення стосовно нього кримінальної справи, нардеп наголосив, що його «заява якраз навпаки є закликом до всіх політиків припинити розколювати українське суспільство».

«Відповідальність за відсіч російській агресії повністю покладено на українську владу. Тому ми будемо і надалі її підтримувати. До речі і спікер, і голова Офісу кажуть саме про те ж саме.

Такий нечуваний розголос та резонанс якраз є свідченням того, що ми зачепили дуже болісну точку в суспільстві. Тому виявлення проблеми – це вже половина її рішення, а не підстава для кримінального переслідування», – сказав Бойко.

Він також запевнив, що його група депутатів «чітко визначила свою позицію ще у лютому 2022 року» – і полягає вона в тому, що «усі, хто з депутатів лишилися в Україні, мають працювати на її перемогу та підтримувати чинну владу».

«Ми можемо дискутувати з представниками провладної фракції у межах політичного процесу у парламенті. Але займатися політичним шантажем (не підтримувати законопроєкти під час голосування у ВР – ред.) в умовах війни, як роблять представники окремих фракцій в парламенті, – це не до нас. Ми лишаємось на державницьких позиціях», – підсумував Бойко.

На свіжі коментарі Бойка ВВС Україна відреагувала представниця фракції «Європейської солідарності» у ВР Вікторія Сюмар.

«Регочу вголос). Перед входом до СБУ Бойко присягнув владі і пояснив: у всьому винен хто? Правильно – Порошенко).…Невже можна аж настільки не мати яєць?.. які ж зручні «військовополонені»))», – прокоментувала Сюмар у Facebook.

Що передувало: Голова депутатської групи «Платформа за життя та мир» у парламенті, створеної з колишніх членів ОПЗЖ, колишній міністр та віцепрем’єр за президентства Віктора Януковича Юрій Бойко опублікував заяву з проросійськими тезами про нібито «радикалів» і «заборону говорити рідною мовою» в Україні.

17 грудня Бойко прийшов на допит в СБУ. 

Довідково: ОПЗЖ («Опозиційна платформа – За життя») – заборонена в Україні проросійська політична партія, що діяла в 1999-2022 роках. Очільниками партії були Юрій Бойко, Вадим Рабінович, кум правителя РФ Володимира Путіна Віктор Медведчук та Сергій Льовочкін, членом партії був також Нестор Шуфрич. У 2022 році діяльність ОПЗЖ була заборонена.

Підозрюваний у державній зраді Медведчук був затриманий СБУ в 2022 році, позбавлений українського громадянства, та згодом переданий Росії в обмін на українських захисників Маріуполя, зокрема, бійців «Азова».

Шуфричу в 2023 році вручили підозру в державній зраді. Він перебуває під вартою.

Як писав рух «Чесно», керівництво партії «Слуга народу» – Давид Арахамія та Олена Шуляк та ще майже 70 парламентарів відмовилися підписати звернення до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, у якому пропонувалося винести на голосування ініціативу про позбавлення повноважень депутатів від ОПЗЖ. Противником цієї ініціативи також стала фракція «Батьківщина», практично в повному складі.

«Українська правда» писала, що, за замірами соціологів, після трьох років повномасштабної війни нова умовна «Партія регіонів» досі може розгорнути діяльність на електоральному полі об’ємом у 20-30%.

Читайте також: Вибирай-те! Ребрендинг «Слуги», вагання Зеленського, Тимошенко і спонсори