Categories: Новости

Е-петиції в часи війни: чого хочуть люди?

Центр розвитку інновацій провів аналіз електронних петицій, які були подані до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів, зокрема кількість, відповіді на них та тематику. 

За перше півріччя цього року майже половина поданих е-петицій до Президента України стали успішними (1391 з 2827) – набрали необхідну кількість підписів для їх обовʼязкового розгляду, що на 17% більше, ніж у минулому році. Проте, більше 3 000 е-петицій або більше 90% за два роки залишаються на розгляді Президента України, деякі ще з минулого року. Щонайменше 25 тисяч підписів має бути зібрано на підтримку е-петиції, щоб Президент, Парламент чи Уряд були зобовʼязані дати публічну відповідь на е-петицію.

Ріст успішності петицій до Парламенту є суттєво нижчим – жодна петиція не набрала 25 тисяч підписів (мінімальна кількість підписів, яку має зібрати е-петиція, щоб бути розглянутою) у минулому році, всього лише 2,5% поданих петицій стали успішними у першому півріччі цього року. Така ж ситуація з петиціями до Уряду – 1,4% поданих е-петицій до Уряду у 2023 році стали успішними. За перше півріччя 2024 року цей показник склав 2,4%, хоча кількісно, петиції до Кабінету Міністрів є більш популярними, ніж до Верховної Ради.

Петицій до Президента стали подавати менше, на противагу кількості петицій, поданих до Уряду, проте все більше долають поріг у 25 тисяч підписів. Петиції до Уряду наразі подаються відповідно до повноважень, а ріст кількості петицій, у тому числі, успішних до Уряду є підставою вважати, що рівень довіри до Кабміну як до інституції поступово зростає.

Як відповідають Президент, Парламент та Уряд?

Відповідь на е-петицію має бути надана у десятиденний строк, відповідно до Закону «Про звернення громадян«. Відповідно до даних Центру розвитку інновацій, Кабінет Міністрів та Верховна Рада відповідали на всі е-петиції, які набрали необхідну кількість підписів. 

Що ж до Президента України, то не всі е-петиції були розглянуті. Так, у 2023 році відповіді надані на 190 петицій з 1901, а за першу половину 2024 – на 11 з 1391. У деяких випадках Президент давав доручення опрацювати порушене в петиції питання, але подальша публічна комунікація не відбувалася, наприклад щодо посилення кримінальної відповідальності державних службовців за порушення правил етичної поведінки

Більше 3 000 е-петицій залишаються на розгляді Президента України, деякі ще з минулого року. Ми подали відповідний запит до Президента щодо зʼясування причин відсутності відповідей на е-петиції та отримали відповідь, що вони знаходяться на розгляді. Варто зазначити, що після нашого запиту, Володимир Зеленський відповів ще на 32 е-петиції. І як виявилося, за деякими нерозглянутим петиціям, рішення вже було прийнято. Серед них – петиція про присвоєння звання Героя України посмертно Лободюку Володимиру Івановичу, яка набрала підписи у липні 2023 року, у лютому 2024 року було видано Указ і п. Лободюку присвоєно звання Герой України (посмертно), проте відповідь було опубліковано лише у листопаді 2024. 

Про що йдеться в петиціях?

Е-петиції до Кабінету Міністрів України здебільшого стосувалися питань фінансової, податкової та митної політики, охорони здоровʼя, соціальної політики, соціального захисту населення. Крім того, набирали необхідну кількість підписів та отримали грунтовну, хоч і відмову у задоволенні, е-петиції про створення зоополіції, Призупинення надання російським військовополоненим права на телефонний дзвінок та про підвищення І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до розміру 3600 грн. Утім, також наявна і достатньо описова відповідь, яка не містить конкретики щодо подальших кроків, як-то щодо спрощеної системи оподаткування платникам податків сфери електронних комунікацій.

Що ж до петицій до Верховної Ради України, то успішних було всього дві. Одна петиція фактично була реалізована та стосувалася надання права органам місцевого самоврядування фінансувати видатки на оборону. Закон був прийнятий Верховною Радою України. Друга – позбавлення мандата депутата Верховної Ради України та була відхилена у зв’язку із тим, що відповідно до Закону, Верховна Рада України не має таких повноважень, про що було аргументовано зазначено у відповіді на петицію.  

Електронні петиції до Президента України, які стали успішними, доцільно аналізувати за 2023-2024 роки. Ці е-петиції, здебільшого (70% від загальної кількості петицій), стосуються питань вшанування памʼяті загиблих військових. Це питання належить до компетенції саме Президента, оскільки нагородження державними нагородами проводиться Указом Президента України, відповідно до Закону «Про державні нагороди України«. Питання вшанування памʼяті є одним із дуже важливих для українського суспільства загалом та зокрема для членів сімей загиблих військових. Майже половина опитаних* членів сімей Захисників і Захисниць України, зазначають про проблеми щодо вшанування памʼяті, серед яких: недостатня увага місцевої влади, відсутність меморіалу, заміна прапорів на могилах, відсутність алеї слави. 

Таким чином, питання вшанування памʼяті полеглих Захисників та Захисниць є не лише питанням державних нагород, а зокрема формування шани до загиблих, співчуття членам їхніх родин та визнання їхньої втрати як втрати усього народу. Політика вшанування має охоплювати всі рівні: від національного до місцевого, віддаючи належну шану та честь тим, хто боронить Україну.

Як реагувати на питання, підняті в петиціях?

  1. Необхідно давати відповідь і налагоджувати діалог, шукати способи відповідати навіть на дуже складні питання, реагуючи на запит суспільства.
  2. Політика вшанування памʼяті загиблих має бути створена за участі усіх зацікавлених сторін та успішно впроваджена, що обʼєднає наше суспільство. Звання Героя України не може і не має стати основним способом вшанування памʼяті Захисників і Захисниць України. Належне вшанування памʼяті загиблих дасть можливість сформувати відчуття глибокої пошани та вдячності кожному, хто боронить Україну.

Невиконання вимог Закону найвищими посадовими особами дає моральне право й іншим посадовим особам не реагувати на законні очікування громадян та порушувати законодавчі акти в різний спосіб. Культура дотримання Закону та прав громадян має бути непорушною, демократія має бути збережена.

*Дослідження проводилося ГО «Об’єднання матерів і дружин Захисників України». 

Аналітика даних – Михайло Лейченко, директор з аналітики та ІТ Центру розвитку інновацій 

Стаття присвячена пам’яті Сергія Лобойка, який був ідеологом та ініціатором запровадження електронних петицій в Україні.

Авторка: Анна Ємельянова, кандидатка юридичних наук, директорка проєктів з місцевого розвитку та відновлення, Центр розвитку інновацій

superadmin

Recent Posts

У Києві уламки «Шахеда» влучили у багатоповерхівку

У КМВА повідомляють, що влучання зафіксоване в Соломʼянському районі.

14 минут ago

Україна отримає $2 млрд додаткової підтримки за підсумками «Рамштайну», — Зеленський

Президент також розповів про 8 коаліцій спроможності, які підтримують 34 країни.

14 минут ago

У Києві уламки російського дрона пошкодили багатоповерхівку

У ніч на 10 січня в Солом’янському районі Києва уламки російського безпілотника влучили в багатоповерховий…

14 минут ago

Лукашенко не запросив спостерігачів ОБСЄ на «президентські вибори» в Білорусі

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко відмовився запрошувати місію ОБСЄ для спостереження за президентськими виборами, запланованими…

14 минут ago

У Німеччині розслідують підтримку Маском ультраправої партії AfD – ЗМІ

Адміністрація Бундестагу ініціювала перевірку після того, як американський мільярдер Ілон Маск публічно висловив підтримку ультраправій…

14 минут ago

Армія РФ захопила шість населених пунктів: подробиці від DeepState

Офіційного підтвердження цієї інформації наразі немає.

1 час ago