Четверг, 03 декабря 2020 21:18

Ігор Кушнір та офшорні історії «Київміськбуду»: інвесторам можна починати тривожитися?

У середині 2000-х років на ринку первинної нерухомості України відбулися великі зміни. З’явилися інноваційні способи залучення коштів приватних інвесторів у будівництво житла: облігації, деривативи, венчурні фонди та інвестиційні фонди.

Об этом сообщает Компромат 2

Нововведення перетворили «первинку» на один з найбільших майданчиків для відмивання коштів. Бізнесмени, які чекали на запровадження податку на виведений капітал та нульової декларації, побачили гідну альтернативу у вигляді нових фінансових механізмів на ринку житла.

Податкова оптимізація та можливість прилаштувати «кеш» приваблює відомих бізнесменів, політиків і навіть публічних діячів. Але інкогніто.

Відстежити прямий зв’язок між забудовником та публічною особою важко, оскільки компанії записують на номінальних власників – офшори, родичів або підлеглих.

Крім того, у процесі будівництва беруть участь кілька сторін: власник земельної ділянки, замовник, генпідрядник, девелопер, стратегічний інвестор.

Чиї «вуха стирчать» у будівництві та в якій ролі, дозволяють дізнатися лише журналістські розслідування, свідчення джерел, тексти «понятійок» (документ із зобов’язаннями сторін, який не має юридичної сили) та меморандумів, які потрапляють в інтернет.

Будівництво на межі колапсу: Чому найбільш корумпований орган країни досі працює

Внутрішня кухня будівельного ринку могла б залишитися на совісті правоохоронних органів та самих бізнесменів, але до галузі залучені десятки тисяч осіб, які інвестують власні кошти в обіцянку забудовника побудувати житло.

В останні роки в Україні збільшилася кількість банкрутства на будівельному ринку. До компаній «Еліта-центр» та «Укогруп» Анатолія Войцеховського додалися «Укрбуд девелопмент» Максима Микитася та «Аркада» Костянтина Паливоди.

Редакція ЕП переконана, що через високоризикову діяльність на ринку первинної нерухомості реальні бенефіціари будівельних компаній мають бути публічно озвучені.

Упродовж кількох місяців ЕП спілкувалася з власниками будівельного бізнесу, директорами девелоперських компаній та іншими гравцями ринку для збору інформації.

До редакційного переліку потрапили компанії, що ввели в експлуатацію найбільшу кількість квадратних метрів житла за 2019 рік і за частину 2020 року. Також у списку опинилися компанії, які будують менше, але стали впливовими гравцями на ринку.

Про що йдеться в статті. Головні висновки

  1. Степан Черновецький активно, але непублічно інвестує кошти в проєкти будівництва житла в Києві.
  2. Президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір займається не тільки комунальним холдингом і добудовою житлових комплексів «Укрбуду», а й має «на стороні» ще три девелоперські компанії.
  3. Народний депутат Вадим Столар втрачає статус «сірого кардинала» столиці, проте продовжує будувати житло як бенефіціар чотирьох девелоперських компаній.
  4. Кушнір, Столар та співзасновниця Stolitsa Group Владислава Молчанова можуть взяти у свої руки добудову житлових комплексів збанкрутілого банку «Аркада».
  5. Функціонування будівельного ринку Києва та кооперація бізнесменів здійснюється під наглядом або за участю «смотрящого» Дениса Комарницького, колишнього соратника ексглави Києва Леоніда Черновецького.

Stolitsa Group

78% акцій ТОВ «Столиця груп» записано на кіпрську компанію ELAKOL DEVELOPMENTS LIMITED, бенефіціарами якої є троє громадян Литви – Марина Познякова, Тумєнас Раймондас, Агне Рузгиєне – та українець Іван Молчанов. Це офіційні дані з Єдиного державного реєстру (ЄДР).

Іван Молчанов – син співзасновниці компанії «Столиця груп» Владислави Молчанової. Вона була довіреною особою лідерки партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко під час президентських виборів 2019 року і є однією із спонсорок «Батьківщини».

За інформацією джерел ЕП, саме Молчанова продовжує ухвалювати ключові рішення в компанії.

Владислава Молчанова

Литовська сторона забудовника представлена інвестиційною компанією BT Invest. Вона також володіє мережею супермаркетів Novus та торговельно-розважальним центром Retroville. Ключовим бенефіціаром BT Invest є Раймондас, один із співзасновників виробника напоїв «Сандора», якого у 2007 році продав американській PepsiCo за 680 млн дол.

Молчанова спливла у публічній площині після оприлюднення народним депутатом Гео Леросом матеріалів з комп’ютера Комарницького.

З опублікованих матеріалів стало відомо, що в останні роки Комарницький був головним «смотрящим» за сферами будівництва та комунального господарства в Києві і саме він потіснив з олімпу іншого «сірого кардинала» Вадима Столара.

Денис Комарницький

Згідно з меморандумом між Молчановою та Комарницьким, вони домовляються про спільний викуп і майбутню забудову території заводу «Коммаш» на вулиці Васильківській у Києві. Територія заводу становить близько 4 га.

Пізніше, за даними з того ж комп’ютера, з’являється нова версія цієї «понятійки»: Молчанова залишається, а Комарницького змінює його давній соратник і син ексглави Києва Леоніда Черновецького Степан.

У Черновецького ЕП заявили, що він «не має особисто чи опосередковано спільних бізнес-проєктів» ні з Молчановою, ні з Комарницьким.

Зимові черевики за акційною ціною! Натуральна шкіра
Автоматичний тонометр на зап’ясті. Знижка 50%!

«Інтергал-буд»

Під брендом «Інтергал-буд» зводять житло компанії, що входять до асоціації «Підприємства будівельників «Інтергал-буд».

Асоціація має статус неприбуткової організації. Її президентом з вересня 2019 року є колишній народний депутат трьох скликань Володимир Зубик. Компанія була заснована у 2003 році, але активну діяльність розгорнула в часи Віктора Януковича, коли Зубик входив до президентської партії.

Володимир Зубик

За часів членства в Партії регіонів Зубика пов’язували з нафтовою компанією «Лівела». За даними журналістів, через загадкову «Лівелу» у 2010 році в Україну ввозили мільйони тонн нафтопродуктів без сплати ПДВ та акцизу, через що бюджет недоотримав понад 3 млрд₴ Сама компанія зникла так само швидко, як і з’явилася.

Лівела і мільярди

За даними джерел ЕП, під час роботи у Верховній Раді Зубик продовжував ухвалювати ключові рішення в «Інтергал-буді». За 2019 рік забудовник увів в експлуатацію понад 130 тис кв м житла. Дохід підрядної будівельної компанії «Інтергалу» за 2019 рік становив близько 2 млрд₴

Учасники ринку розповідають, що в останні місяці «Інтергал-буд» перебуває під тиском колишнього «сірого кардинала» Києва Вадима Столара. Зубик нібито шукає підтримки в Офісі президента, надавши приміщення у своєму бізнес-центрі М8 для офісу народного депутата Миколи Тищенка. Підтвердити цю інформацію ЕП не вдалося.

«КАН девелопмент»

До складу групи «КАН девелопмент» входить кілька підприємств з різними засновниками, у тому числі інвестиційний фонд «Авант». Проте обличчям компанії є бізнесмен та колишній чиновник (з липня 2014 року по грудень 2015 року працював першим заступником голови КМДА Віталія Кличка. – ЕП) Ігор Ніконов.

Ігор Ніконов

Компанію заснували бізнесмени Володимир Крапівін, Вагіф Алієв та Ігор Ніконов. Усі троє в 1990-х роках працювали у проєктах Ігоря Бакая «Республіка» та «Інтергаз». У 2001 році Ніконов почав працювати на будівельному ринку самостійно.

За словами Ніконова, будувати житло в Києві його запрошують власники земельних ділянок як девелопера. В інтерв’ю ЕП він розповідав, що будівництво одного з найвідоміших об’єктів – ЖК «Комфорт таун» – профінансував Степан Черновецький.

В останні роки, запевняє Ніконов, він самотужки фінансує будівельні роботи на більшості житлових комплексів, залучаючи кошти приватних інвесторів.

У приймальні Черновецького заявили, що син колишнього міського голови інвестував у будівництво ще двох ЖК «КАН девелопмент»: «Тетрис хол» та «Централ парк», але не самостійно, а за допомогою «професійних керуючих активами».

Низка документів з архіву Лероса свідчить, що Черновецький активно, але непублічно інвестував значні кошти в будівництво різних об’єктів у місті. Автентичність файлів, опублікованих депутатом, підтвердили ЕП три незалежні джерела.

Натомість у Черновецького повідомили, що він особисто не інвестує у нерухомість.

«Він має певні фінансові інвестиції у ринок нерухомості в Києві, які реалізуються через інститути спільного інвестування під управлінням ліцензованої компанії та професійних керуючих активами», – йдеться у відповіді на запит ЕП.

Perfect Group

На сайті Perfect Group зазначається, що під цим брендом об’єдналися 30 компаній. Власниками «Перфект груп інвест» та інших компаній, що будують у Києві під девелопментом Perfect Group, є «номінали», прізвища яких учасникам ринку невідомі.

За інформацією співрозмовників ЕП, Perfect Group контролює народний депутат з фракції «Опозиційна платформа – за життя» Дмитро Ісаєнко.

Після військового училища працював будівельником. З 1999 року був чиновником, депутатом Київради та Верховної Ради. Протягом восьми років (2007-2015) працював заступником міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

Дмитро Ісаєнко

Журналісти Bihus.Info з’ясували, що Ісаєнко жодного дня не був власником бізнесу, але це не завадило йому сформувати потужний будівельний бізнес на підрядах Міноборони. На своїх підлеглих Ісаєнко записав з десяток будівельних фірм, до яких «потекли» державні підряди на будівництво житла для військовослужбовців.

Perfect Group не відповіла на запит ЕП щодо причетності Ісаєнка до компанії.

Perfect Group часто заходить у проєкти інших девелоперів як партнер. Компанія Ісаєнка зводить житло спільно з «Київміськбудом», Citex Development, «Ліко-холдингом», але найбільше – із Saga Development.Джерело статті: “https://ponedelnik.com.ua/igor-kushnir-ta-ofshorni-istoriyi-kiyivmiskbudu-investoram-mozhna-pochinati-trivozhitisya/”

Новости