8 грудня 1991 року в Біловезькій пущі, що в Білорусі, був підписаний документ, який остаточно поклав край існуванню Радянського Союзу.
На ньому свої підписи залишили щойно обраний президент України Леонід Кравчук, глава Росії Борис Єльцин, а також спікер парламенту Білорусі Станіслав Шухевич.
Після підписання лідери держав намагалися зв’язатися з тодішнім генсеком ЦК КПРС Михайлом Горбачовим, але він не відповідав. Згодом Горбачов дізнався про ліквідацію СРСР з медіа і через це сильно обурювався.
Як розповідають УП люди з оточення першого президента, коли Кравчук і тодішній прем’єр-міністр України Вітольд Фокін летіли до Києва з Білорусі, жартували, що Горбачов має останній шанс збити літак, щоб унеможливити розпад Імперії зла. Однак українській делегації вдалося спокійно долетіти до Києва.
Леонід Кравчук – непересічна особистість для України. Вчорашній представник комуністичної еліти, який став першим президентом незалежної держави.
Його найкраще характеризує популярний у 1990-х роках анекдот.
«Виходить Леонід Кравчук на вулицю. Там періщить дощ. Президента наздоганяє охорона з парасолями. Кравчук жваво повертає голову до бодігардів і каже: «Хлопці, не треба парасолі. Я між крапельками пройду».
До речі, це був один із улюблених анекдотів Кравчука про самого себе. А смішний він, бо правдивий.
Біографія першого президента довга й строката, тому точно заслуговує на окреме відео.
[UPCLUB]
З огляду на те, як за час повномасштабної війни серед аудиторії українського Youtube виріс запит на історико-політичний контент, «Українська правда» запускає відеопроєкт біографій відомих українських політиків і бізнесменів. Він називається «ХУІЗ» (від англійського – who is).
Перший сезон присвячений шістьом президентам України. Перший випуск «ХУІЗ» – про Леоніда Кравчука.
Головні теми випуску:
– Перші президентські вибори в Україні: чому українці обрали комуніста Леоніда Кравчука, а не провідника українського національно-демократичного визвольного руху В’ячеслава Чорновола?
– Результати всеукраїнського референдуму 1 грудня і підписання Біловезької угоди 8 грудня 1991 року.
– Президентство: економічна криза – стихійні базари і «кравчучки», політична нестабільність, знайомство Кравчука з бізнесменом Григорієм Суркісом.
– Будапештський меморандум: чи була в України можливість не віддавати Росії третій за розміром ядерний арсенал у світі?
– Дострокові президентські вибори 1994 року і перші в історії України передвиборчі дебати: як Кучмі вдалося перемогти Кравчука?
– Політична кар’єра після програшу на виборах: Соціал-демократична партія України (об’єднана) й Опозиційний блок «Не так!».
– Стосунки з президентами і публічна агітація: підтримка Юлії Тимошенко на президентських виборах у 2010, 2014 і 2019 роках, полювання з Віктором Януковичем і неприязнь до Петра Порошенка.
В наступному випуску дивіться історію становлення й падіння другого президента України Леоніда Кучми.
Роман Кравець, Ангеліна Страшкулич, УП
Бій відбудеться на "Медісон-сквер-гарден".
За його словами, у Штатів немає жодного шансу.
Підрозділи Сухопутних військ перекинули в чотири райони.
Якщо мирні лілії не підживлювати, рослина може зовсім перестати цвісти, каже фахівчиня.
Контроль над Кураховим дасть окупаційним військам РФ багато переваг для розвитку наступу на захід.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що його країна сусідить із "фашистською державою", маючи на увазі…