Комітет захисту журналістів у листі до президента України Володимира Зеленського від 19 грудня 2024 року звернувся до нього з проханням забезпечити умови, за яких медіа та журналісти могли б вільно працювати в Україні, а також гарантувати, щоб жодна особа, відповідальна за залякування журналістів, не залишилася безкарною. Лист було надіслано з огляду на те, що 2024 рік відзначився кількома інцидентами тиску, залякування та стеження, а також відсутністю підзвітності.

Володимиру Зеленському

Президенту України

Офіс президента України

вул. Банкова, 11

м. Київ, Україна

Шановний президенте Зеленський,

Я пишу вам від імені Комітету захисту журналістів – незалежної громадської організації, що виступає на захист свободи преси в усьому світі, – з проханням сприяти тому, щоб журналісти та засоби масової інформації в Україні могли працювати вільно, без побоювань репресій, а також щоб жодна особа, відповідальна за залякування журналістів, не залишилася непокараною.

Комітет захисту журналістів усвідомлює надзвичайні виклики, які постали перед вашою владою в умовах війни, і високо цінує відданість України демократичним стандартам та верховенству права. Ми розуміємо необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій у виняткових випадках з міркувань безпеки та відзначаємо, що на третій рік після початку повномасштабного вторгнення Росії медіа-ландшафт України залишається насиченим і динамічним.

Водночас ми дедалі більше стурбовані сигналами, які свідчать про необґрунтовані спроби українського уряду контролювати ЗМІ та перешкоджати журналістським розслідуванням. За останній рік наші дослідження та обговорення з місцевими журналістами виявили низку безпідставних обмежень та інших втручань, що стримують діяльність вільної преси й, зрештою, завдають шкоди демократії, яку ви прагнете захищати.

У жовтні незалежне видання «Українська правда» (УП) заявило про «постійний і систематичний тиск» з боку вашого Офісу. Програмний директор «Української правди» Андрій Бистров повідомив Комітету захисту журналістів, що посадовці регулярно отримують вказівки від вашого офісу не спілкуватися з виданням на певні теми.

10 жовтня «Українська правда» уточнила, що Дмитро Литвин, нещодавно призначений радником з питань комунікацій вашого Офісу, заборонив силовикам і чиновникам спілкуватися з журналістами видання. 15 жовтня Литвин заперечив ці звинувачення. Видання також заявило, що ваш Офіс чинить тиск на приватні компанії, змушуючи їх припинити рекламну співпрацю з «Українською правдою». Бистров повідомив, що після дзвінків з вашого Офісу деякі рекламодавці відмовилися від розміщення реклами.

Окрім інциденту з «Українською правдою», Комітет захисту журналістів зафіксував ще низку подібних випадків, зокрема:

  • Тиск, залякування та стеження. Кілька українських журналістів-розслідувачів зазнали стеження та залякування з боку посадовців через свою професійну діяльність. Крім того, журналісти, які намагалися отримати акредитацію, повідомляли Комітету захисту журналістів у 2023 році, що їх допитували в Службі безпеки України та тиснули на них, змушуючи дотримуватися певних підходів у своїх репортажах.
  • Відсутність підзвітності. До цього часу ніхто не поніс відповідальності за залякування журналіста-розслідувача Юрія Ніколова у січні. Так само не було оприлюднено результатів розслідувань щодо стеження за журналістом Bihus.info, про яке повідомлялося в січні, чи щодо спроби вручення повістки журналісту-розслідувачу Євгенію Шульгату у квітні через його професійну діяльність.

Крім того, Комітет захисту журналістів висловлює занепокоєння щодо законопроєкту, який наразі обговорюється у Верховній Раді. Він може посилити кримінальну відповідальність за публікацію інформації з державних реєстрів під час воєнного стану, що ставить під загрозу роботу журналістів-розслідувачів.

У своєму висновку від червня 2022 року щодо заявки України на членство в Європейському Союзі Європейська комісія зазначила, що «свобода ЗМІ значно покращилася за останні роки, особливо завдяки онлайн-медіа». Прямий тиск на незалежні медіа або мовчазний дозвіл на безкарність тих, хто їх залякує, стане суттєвим кроком назад у реалізації європейських прагнень України.

Як людина, віддана захисту міжнародного авторитету України – країни, яка визнала, що «будь-який тиск на журналістів є неприйнятним», – ми закликаємо Вас вжити негайних заходів для припинення стеження, переслідування чи залякування журналістів з боку українських урядовців. Ми також просимо забезпечити притягнення до відповідальності всіх, хто діяв з метою послаблення свободи преси в Україні.

Дякуємо вам за вашу увагу.

Джоді Ґінзберґ, виконавча директорка Комітету захисту журналістів 

Джерело