Пятница, 12 апреля 2024 12:05

Українська суддя з 2002 року має громадянство росії

Суддя нині ліквідованого Окружного адміністративного суду міста Києва Аріна Літвінова, яка має чинний статус судді, з 2002 року громадянкою рф. Про це свідчить витяг із автоматизованої системи «Роспаспорт», який є в розпорядженні журналістів проєкту «Схеми» (Радіо Свобода).

Громадянство суддя набула у 2002 році у місті Єкатеринбург у Росії. . Причина набуття громадянства – заміна паспорта громадянина СРСР. На той час Літвінова вже три роки як працювала у Вищому арбітражному суді України. Попри ліквідацію ОАКС, його судді, в очікуванні перекваліфікації, продовжують зберігати за собою суддівський статус та отримувати заробітну плату.

Зокрема, Аріна Літвінова, відповідно до поданої нею декларації за 2023 рік, коли вона не здійснювала правосуддя, отримала 1,6 млн гривень заробітної плати.

У витоках із баз даних жителів Єкатеринбурга за 2008 рік «Схеми» знайшли інформацію про громадянку РФ Аріну Літвінову з такою ж датою народження, як в української судді, із зазначенням даних її російського паспорту. Там же зазначено її місце реєстрації в Єкатеринбурзі, яке збігається із вказаним у витягу з системи «Роспаспорт», де також є її фотографія.

Відповідно до порталу «Госуслуги», який надає інформацію щодо чинності документів, станом на квітень 2024 року російський паспорт на ім’я Аріни Літвінової значиться серед недійсних, оскільки вона не замінила його на новий по досягненню 45-річчя у 2022 році. Але не отримання нових документів не означає втрату російського громадянства – порядок офіційного виходу із нього, відповідно до Федерального закону РФ «Про громадянство РФ» передбачає окрему процедуру із зверненням до органів російської влади.

На сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів журналісти знайшли анкету судді Літвінової, яку вона заповнювала у 2018 році, коли проходила кваліфікаційне оцінювання. На запитання, чи має вона громадянство іншої держави, Літвінова відповіла: «Ні».

«Схеми» також звернули увагу на схожість підпису у формі 1П на отримання російського паспорту на ім’я Аріни Літвінової з підписами, які містяться в досьє судді.

На запитання «Схем» про російське громадянство Аріна Літвінова коротко відповіла: «Це якась провокація», і поклала слухавку. На подальші телефонні дзвінки та повідомлення суддя не відповіла.

Батьки Літвінової, як встановили «Схеми», також мають громадянство Російської Федерації. Мати судді відмовилася спілкуватися із журналістами, а батько у відповідь на запитання «Схем» про обставини набуття Аріною Літвіновою громадянства РФ назвав журналіста «провокатором».

У 2020 році Громадська рада доброчесності надала негативний висновок щодо судді Аріни Літвінової. У висновку зазначено, що суддя допускала дії, обумовлені політичними мотивами та переконливо не пояснила джерела походження майна.

Зокрема, згадується рішення Аріни Літвінової у складі колегії суддів на користь колишніх акціонерів «Приватбанку». Суддя задовольнила позов власника футбольного клубу «Динамо» Ігоря Суркіса про визнання його та ще низки осіб такими, що пов’язані з «Приватбанком». Також «Приватбанк» мав виплатити позивачам 1 мільярд гривень. Згодом це рішення було скасоване Верховним судом.

13 грудня 2022-го року Верховна Рада проголосувала за ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва, а вже ввечері того ж дня президент Зеленський підписав відповідний закон. Утім, відповідно до положень Конституції, ліквідація суду, де працює суддя, не є підставою для звільнення цього судді. Тому всі 51 суддя ОАСК, серед яких Аріна Літвінова, продовжують отримувати суддівську винагороду. Відповідно до декларації судді за 2023 рік, коли вона не здійснювала правосуддя, Літвінова отримала 1 мільйон 629 тисяч гривень заробітної плати.

Загалом, станом на листопад 2023 року, згідно з даними «Главкому», суддям ліквідованого ОАСК нарахували 65,3 млн гривень винагороди (з податками).

Подальшу долю суддів ОАСК має вирішити Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Її члени мають провести оцінювання суддів ОАСК на відповідність займаній посаді, а згодом видати рекомендацію щодо призначення або в новоутворений Київський міський окружний адміністративний суд, або в інший суд першої інстанції.
Новости