У п’ятницю слідчі антикорупційного агентство Південної Кореї (CIO) прибули на затримання президента Юн Сок Йоля, якому оголосили імпічмент і для виконання ордера на його арешт.
Джерело: Yonhap, Associated Press
Деталі: У п’ятницю слідчі державного антикорупційного агентства увійшли до президентської резиденції, щоб виконати ордер на затримання президента Юн Сук Йола, якому оголосили імпічмент через його невдалу спробу запровадити воєнний стан минулого місяця.
«Ми почали виконувати ордер на затримання президента Юна», – йдеться в повідомленні CIO.
CIO має час до понеділка, щоб виконати ордер на затримання за звинуваченнями в заколоті і зловживанні владою, пов’язаними з короткочасним введенням Юном воєнного стану 3 грудня.
Було незрозуміло, чи буде президент співпрацювати з владою, яка намагається його затримати. У зухвалому новорічному зверненні до консервативних прихильників, які мітингували біля його резиденції, Юн заявив, що буде «боротися до кінця» проти «антидержавних сил». Його адвокати назвали ордер на його затримання «недійсним» і «незаконним».
Однак мітинги прихильників Юна біля президентської резиденції ускладнили роботу CIO, як і потенційні сутички зі Службою безпеки президента.
Тисячі прихильників зібралися біля резиденції в останні дні, щоб виступити проти імпічменту Юна і заблокувати його арешт. Деякі з них були силою розігнані поліцією.
Спостерігачі заявили, що виконання ордеру в суботу або неділю може зіткнутися з ще більшим натовпом, тоді як виконання ордеру в понеділок буде надто близьким до кінцевого терміну.
Генеральний прокурор об’єднав зусилля з поліцією і слідчим відділом Міністерства оборони для проведення спільного розслідування провальної спроби Юна запровадити воєнний стан.
У разі, якщо Служба безпеки президента або прихильники Юна спробують перешкодити виконанню ордеру на арешт, поліція заявила, що візьме їх під варту за звинуваченням у перешкоджанні виконанню службових обов’язків.
Якщо Юн буде заарештований, слідчі планують доставити його в штаб-квартиру CIO в Гвачхоні, що на південь від Сеула, для допиту, після чого помістять його в Сеульський центр утримання під вартою в сусідньому Уйвані.
Після затримання CIO матиме 48 годин, щоб отримати ордер на офіційний арешт або звільнити Юна.
Що передувало: Національні збори Південної Кореї в суботу, 14 грудня, проголосували за імпічмент президента Юн Сук Йоля.
31 грудня суд видав ордер на затримання Юн Сок Йоля.
Передісторія:
- Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль 3 грудня оголосив надзвичайний воєнний стан у країні. У прямому телезверненні до нації Юн заявив, що цей захід необхідний для захисту країни від «комуністичних сил». Він не назвав конкретної загрози з боку КНДР, що володіє ядерною зброєю, і зосередився на своїх внутрішніх політичних опонентах.
- Національна асамблея Південної Кореї 4 грудня проголосувала за вимогу до президента Юн Сок Йоля скасувати надзвичайний воєнний стан. Після цього президент заявив, що воєнний стан у країні буде скасований.
- Опозиційна Демократична партія Південної Кореї планувала звинуватити Йоля у державній зраді і запустити процедуру імпічменту.
- Лідер правлячої партії Південної Кореї заявив 6 грудня, що Йоля треба негайно відсторонити від виконання обов’язків, додавши, що Юн наказав заарештувати відомих політиків під час свого воєнного стану, який пізніше був скасований.
- У зверненні 7 грудня президент Південної Кореї заявив, що «щиро шкодує» про те, що викликав занепокоєння громадськості оголошенням воєнного стану, пообіцявши при цьому більше не повторювати подібного.
- Того ж дня парламент Південної Кореї не проголосував за імпічмент Йоля, водночас лідер правлячої партії заявив, що президент таки піде у відставку.